Program
Všechna představení divadelního festivalu probíhají v DIOD. Vyjma nadstavbového představení, jsou všechna přístupná zdarma.
Čtvrtek 15. března
16.00 přednáška: Jak se hrálo před sto lety (Nocturno) →A
19.00 Divadlo Líšeň: Hygiena krve →A
wine & cheese & Bee Band instrumental→A
Pátek 16. března
08.30 Nebyl čas: Co by kdyby 25' →A
09.10 rozbor Nebyl čas
10.00 Čupakábra ZUŠ Jihlava: Herrmann 20' →A
10.35 rozbor Čupakábra ZUŠ Jihlava
14.00 GT Hlinsko: Švédský stůl 50' →A
15.05 rozbor GT Hlinsko
16.00 GT Hlinsko: Standupy 60' →A
17.15 rozbor GT Hlinsko
18.15 Praškeble: Sklenice 55' →A
19.30 rozbor Praškeble
20.00 společný večer
Sobota 17. března
10.00 zakončení & vyhlášení výsledků
(poslední změna 14. března 2018 v 19.28)
V případě, že plánujete navštívit nějaké představení ve větší skupině (např. třída), domluvte se prosím na e-mailu: honza@slunceweb.cz.
Změna programu vyhrazena!
Hygiena krve
Divadlo Líšeň
Anotace
Výpovědi vrahů a obětí. Na jevišti kovové loutky, šrot, ostnatý drát.
„Dříve než odejdu z tohoto světa, chci Vám, moji nejmilejší, zanechat několik řádek. Dojde-li Vám někdy toto psaní, já a my všichni už tady nebudeme…“ (z dopisu, který neznámá žena zašila do svých šatů před tím, než byla nacisty zavražděna)
„Uzavřená forma rozmnožování – toť železný zákon všech bezpočetných projevů životní vůle přírody! Každé zvíře se páří jen se zvířetem stejného druhu. Sýkorka jde k sýkorce, polní myš k polní myši, čáp k čápici.“ (A. Hitler: Mein Kampf)
Hra inspirovaná svědectvími a vzpomínkami lidí, kteří prožili holocaust, ale i dobovými dokumenty, projevy nacistických vůdců a texty ze současných militantních neonacistických webů.
Scénář a režie: Pavla Dombrovská a kolektiv
Dramaturgická spolupráce: Kateřina Slámová Bartošová
Loutky a scéna: Luděk Vémola, Iveta Kalousková
Hudba: Tomáš Vtípil Světla a projekce: Tomáš Tušer
O souboru
Divadlo Líšeň vzniklo v roce 1998 v Brně–Líšni. Experimentuje s různými divadelními formami. Využívá loutky, masky a objekty, pracuje s pohybovou a zvukovou stylizací. Inscenace jsou výsledkem dlouhého tvůrčího i lidského hledání mnohdy přesahujícího oblast divadla. Líšeň hraje pro děti i dospělé po celé republice i na zahraničních festivalech.
Významnou část tvorby divadla Líšeň zaujímají inscenace s lidskoprávní a politickou tematikou. Významná je také dlouhodobá spolupráce s romskými umělci – tanečníky a hudebníky.
Divadlo sídlí v Brně-Líšni, je zakládajícím členem spolku Líšeň sobě pořádajícího stejnojmenný festival a Líšeňské ostatky.
divadlolisen.cz
Vstupné 100 Kč dospělí, 50 Kč studenti, členové soutěžních souborů 50 Kč.
Rezervace na vstupenky.jid@slunceweb.cz.
Sklenice
Praškeble, Lanškroun
Anotace
Tajemný příběh ze současného venkova. Volně podle povídky R. Bradburyho. Desítky alternací, stovky výkladů. Pokecáme, dáme pivko!
O souboru
Hru připravili členové Škeble, kteří již ukončili studia na lanškrounském gymnáziu a rozptýleni po světě se občas sjíždějí k divadelním zkouškám a vystoupením. V této činnosti by nebylo vhodné hledat nějaký vyšší smysl, dělají to ze zvyku. A říkají si Praškeble (prý lepší než Oldies).
Standupy
GT Hlinsko, Hlinsko
Anotace
Po mnoha pokusech o nový cirkus standupujeme o životě.
O souboru
GT Hlinsko - to je mnoho studentů SŠ a VŠ a jedna učitelka, co rádi mluví o svých životech.
Švédský stůl - abyste nežrali hrdiny
GT Hlinsko, Hlinsko
Anotace
Divadelní groteska Davida Drábka, ze které patos stříká až do třetí řady. Lahůdky ze švédského stolu se pomalu smiřují s tím, že jejich cesta končí v ústech kritiků umění. Ale i v posledních chvílích života existuje prostor pro lásku, boj, přátelství. Stále spousta času na to, aby se pokrmy staly něčím neobyčejným. Otázka však stojí, jak se může lahůdka s omezenou trvanlivostí prožvanit k neobyčejnosti.
O souboru
GT Hlinsko - to je mnoho studentů SŠ i VŠ a jedna učitelka a mnoho různých divadelních projektů a taky hlinecký festival Artsy Fartsy a taky legrace, pohoda a umčo v Hlinsku.
Herrmann
Čupakábra ZUŠ Jihlava, Jihlava
Anotace
Dokumentární drama králíka, který se měl stát zbraní v boji proti hladomoru. Divadelní zpracování článku "Obří králíci pro Severní Koreu" ze serveru www.irozhlas.cz.
O souboru
Čupakábra je nejstarší skupinou literárně-dramatického oboru ZUŠ Jihlava. V minulých letech hrála inscenace Od půl druhé do čtvrt na tři a Prohlášení. Podobnou skupinou byl ještě v loňském roce Šubrd, který po absurdním dramatu Štempl nedokončil dokumentárního Herrmanna, ani experimentální Divo (z důvodu náhlého odchodu ženské části souboru). Po spojení obou skupin a po lednové premiéře volební frašky Sto procent bylo jasné, že Herrmann tentokrát do Severní Koreje doletí.
Co by kdyby
Nebyl čas, Jihlava
Anotace
Jestli neočekáváte žádný umělecký zážitek, ale zajímalo by vás, co by bylo, kdyby byl Karel IV. synem současného významného podnikatele, přijďte se podívat na naši školní besídku a podpořte tak bandu ajťáků a strojařů, která divadlu vůbec nerozumí, ale o to raději se o něj pokouší.
O souboru
Již čtvrtým rokem se snažíme pobavit své učitele a spolužáky a sami nevíme, kde se v nás bere odvaha prezentovat své divadelní pokusy na veřejnosti.
Přednáška
Jak se hrálo před sto lety, Radka Kunderová
Anotace
Proč se Češi v roce 1920 vydali obsazovovat divadla se zbraní v ruce? Proč se Romeo na scéně Národního divadla svíjel v křečích? A kdo oblékl mladé herce do sportovního trikotu a poslal je na jeviště šplhat po konstrukcích? Přednáška, jež by se ráda stala spíš besedou, se zaměří na situaci divadla v prvních deseti letech existence Československa a na otázky, které tehdejší divadlo spojují s dneškem.
Přednáška "Jak se hrálo před sto lety" proběhne ve čtvrtek v 16.00 v Nocturnu.