JID 20-15 Pojďme (si) hrát
JID 20-15 Pojďme (si) hrát

Workshopy

Součástí regionální přehlídky studentského divadla JID 20-15 je i nadstavbová vzdělávací část, která je tvořena workshopy. Témata seminářů pro rok 2015 jsou:

časy workshopů:

  • čt: 14.30–16.30 (improvizace) a 15.00–17.00 (mluvené slovo)
  • pá: 12.00–14.00
  • so: 12.00–14.00

Od improvizace k divadlu a od divadla k improvizaci
→Miroslav Ondra

Dílna bude zaměřena na několik směrů použití herecké improvizace v divadle – Za prvé jako prostředku hledání témat, ke kterým se chceme vyjadřovat; Za druhé jako jedné ze zásadních technik tzv. hereckého partneření na jevišti; Za třetí ke zdokonalování herecké pohotovosti a řešení neobvyklých situací během představení. Workshop nabídne svým frekventantům různé herecké rozcvičky, herecká cvičení, cvičení fantazie a představivosti, odbourávání strachu a trémy a základní techniky improvizace. Důraz je kladen rozvíjení lidské hravosti a radosti ze hry jako takové.

S sebou nic nepotřebujete. Spíš si s sebou neberte některé věci – například strach a ostych!

Přijďte si zahrát, přijďte si zaimprovizovat, přijďte se pobavit!


Mluvené slovo na jevišti cestou od původního dramatu k hereckému projevu
→Markéta Polochová

Workshop nabízí možnost „osahat si“ proměny slova a textu v procesu překladu i herecké práce. Začneme tedy originálem (jednoho tragického monologu z Krále Leara a kousku komického dialogu z jiné Shakespearovy hry), poté se podíváme na existující české překlady. Zaměříme se zejména na jejich mluvnost a zvukomalebnost, zkusíme si je říkat – některé budou tzv. znít, jiné ne. Poté zvolíme několik veršů a každý za sebe navrhneme ideální řešení – věrné originálu a přitom mluvné. Na závěr si oba úryvky sehrajeme.


Workshopy jsou určeny jak pro účastníky festivalu, tak i širokou veřejnost. Workshopy budou probíhat blokově během celého festivalu v OGV v Jihlavě (Komenského 10). Náplň workshopů se každý den opakuje (pokud není explicitně řečeno jinak), což umožňuje se zúčastnit jeden den jednoho typu workshopu a další den jiného, aniž by účastníci o něco přišli. Je tedy možné si pohodlně rozvrhnout návštěvu workshopů do všech tří dnů divadelní přehlídky.

Každý jednotlivec si může během festivalu zakoupit „vstupenku“ na oba workshopy za 120 Kč nebo na každý zvlášť za 80 Kč.

Při závazném přihlášení do 8. března 2015 se ceny za workshopy snižují na 50 % (40 Kč za jeden, 60 Kč za oba workshopy). Přihlašování na workshopy probíhá pomocí mailu jid@slunceweb.cz.